JAKIE SĄ LECZNICZE WŁAŚCIWOŚCI ALOESU?

Aloes to roślina lecznicza, która wydaje się nam znana. W wielu domach nawet uprawia się ją w doniczkach. W razie potrzeby sięgamy po liść, rozgniatamy i kładziemy na ranę. Można też wykorzystywać nalewki na aloesie. Jest to jak się wydaje panaceum na wiele chorób. Aloes występuje w wielu gatunkach, co do kilku z nich mamy gwarancje, że działają świetnie na nasz organizm.

To przede wszystkim typowy sukulent, aloes, doskonale przystosował się więc do trudnych warunków wyrastania w miejscach, gdzie brakuje wody. Jako roślina pustynna jest w stanie poradzić sobie z okresami suszy i upałów, dzięki temu, że znajdują się w jego liściach przechowujące wodę pojemniki.

Zawarta tam woda przekształca się w roślinny żel. W sumie mówi się o 29 rodzajach rośliny, które są docenione od strony medycznej. Aloes przede wszystkim uprawia się na terenach pustynnych w Meksyku, na Antylach, w Australii. Ogólnie jednak to roślina, która jest spotykana w różnych częściach świata.

Miąższ aloesowy

Przede wszystkim z aloesu pozyskuje się miąższ, znajdujący się w mieczowanych grubych liściach. Miąższ będzie miał charakter galaretowaty, jasnozielony. Z aloesu pozyskuje się także pulpę aloesową, w skład której poza miąższem wchodzić będzie także sok i wierzchnia warstwa liści.

Płynny aloes

Oba surowce mają inne właściwości. Z tego względu jest to ważne rozróżnienie. Miąższ można uzyskiwać, gdy dokona się bardzo dokładnego usunięcia skóry z liści. Po płukaniu masy i wyciśnięciu uda się uzyskać czysty aloesowy żel, który nie będzie miał gorzkiego smaku, nie będzie tam przeczyszczającego soku.

Lecznicza moc aloesu

Aloes to roślina, która była znana od starożytności. W wielu regionach na świecie uzyskała miano zielonego lekarza. Używano go do leczenia ran, balsamowania zwłok, przygotowania farb, a także jako środek przeczyszczający. Sok z aloesu był wykorzystywany przez Greków, Arabów i Hebrajczyków. Nazwa arabska oznaczać będzie kwaśną świetlistą substancję. W Afryce aloes zyskał miano lilii pustyni. Według starożytnych Egipcjan krew aloesu dodawała urody i miała gwarantować nieśmiertelność. Dlatego właśnie aloes bardzo często pojawiła się w gromach zmarłych faraonów.

Co więc zawiera aloes?

Składa się w dużej mierze z wody, ponieważ będzie to 96% rośliny, a pozostałe 4% to już substancje, które są szczególnie cenne, w sumie około 270 takich, które mają aktywność biologiczną.

O serwisie

Bez obaw skorzystaj z naszego doświadczenia związanego ze zdrowym stylem życia

Jakie właściwości lecznicze posiada aloes?
Co znajduje się w chlorofilu?
Czym jest zakwaszenie organizmu?

O wszystkim dowiesz się z naszego portalu.

 

Kontakt

kontakt@mojapraca.org.pl

Galeria